ryki.pl - Serwis Internetowy Urzedu Miejskiego w Rykach
Strona główna Miasto i gmina Edukacja Przedszkola Przedszkole Samorządowe Nr 2 angielski rosyjski
 

Przedszkole Samorządowe Nr 2

Samorządowe Przedszkole Nr 2 im. M Kownackiej
z grupami integracyjnymi w Rykach
Ryki u. Żytnia 28a

tel: (081) 865-23-43
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
internet: przedszkole.ryki.pl
dyrektor: mgr Anna Kawka
społeczny zastępca: Bożena Kuchnio

Krótki opis placówki

Samorządowe Przedszkole Nr 2 swe podwoje otworzyło 10.10.1978r. Budynek po gruntownym remoncie roku 2008r, zyskał na wygładzie. Wymieniono stolarkę drzwiową, okienną, centralne ogrzewanie, wyremontowano dach, docieplono ściany i położono elewację w ciepłych pomarańczowych odcieniach. Przyjazny wygląd przedszkola uzupełnia podjazd dla niepełnosprawnych, wykonany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przestronne sale wyposażone w nowe, kolorowe meble oraz komputer do użytku grupy, z oprogramowaniem i klikami dla danego oddziału.
Budynek otoczony jest dwupoziomowym placem zabaw pełnym drzew i zieleni.
Pierwszym dyrektorem przedszkola była Leokadia Kuty, kolejnym Danuta Prokop. Od 1992 r funkcję tę sprawuje powołana w drodze konkursu mgr Anna Kawka.
Do przedszkola uczęszcza 120 dzieci, które umieszczone są w 5 grupach wiekowych. W roku 1998 placówce nadano imię Marii Kownackiej. W tym także roku rozpoczęła swoją działalność grupa integracyjna stworzona z powodu potrzeb środowiska Obecnie działają w przedszkolu trzy takie grupy. Uczęszczają do nich dzieci zdrowe i niepełnosprawne w ilości 15 dzieci zdrowych + 5 dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego z PPP. Wśród wychowanków znajdują się dzieci z autyzmem, porażeniem mózgowym, upośledzeniem umysłowym, Zespołem Dona, przewlekle chore. Dbamy o nie poprzez zatrudnianie fachowej kadry pedagogicznej oraz specjalistów- pedagoga specjalnego, psychologa, logopedy, rehabilitanta i pielęgniarki.
Dodatkowo opracowujemy programy pracy indywidualnej i rewalidacji dla dzieci z orzeczeniami i zdolnych. Zatrudniamy nauczycieli wychowania przedszkolnego, którzy dodatkowo dokształcili się w kierunku pedagogiki specjalnej i terapeutycznej. W grupach integracyjnych dodatkowo zatrudniony jest nauczyciel wspomagający. Kadra ustawicznie dokształca się w kierunkach podyktowanych mierzeniem jakości pracy placówki.
Całe przedszkole jest wesołe, kolorowe i już z tradycjami.

Koła zainteresowań

Dbając o potrzeby dzieci w przedszkolu, prowadzimy atrakcyjne zajęcia nowatorskimi metodami. Na potrzeby dzieci opracowano wiele programów autorskich -integracyjny, zdrowotny, przeciwdziałania agresji, dziedzictwa kulturowego, bezpieczeństwa, dla dzieci leworęcznych, muzyczny, plastyczny.. Dodatkowo dzieci korzystają z nauki języka angielskiego, religii, rytmiki i tańca ludowego. W grupach prowadzone są zajęcia logopedyczne, wyrównawcze oraz ćwiczenia z elementami gimnastyki korekcyjnej.
Każdy oddział wprowadził spotkania popołudniowe dla rodziców i dzieci- są one w formie warsztatów plastycznych, muzycznych, zabaw okolicznościowych, ognisk, festynów. Organizujemy spotkania z ciekawymi ludźmi, Nasze przedszkolaki uczestniczą we wszystkich oferowanych konkursach i akcjach charytatywnych. Można nas obejrzeć podczas konkursów piosenki, recytatorskim, kolędniczym, szopek, „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, „Orkiestrze świątecznej pomocy”, Dniu niepełnoprawności, prezentacjach itp.

Największe osiągniecia placówki

 1. Przedszkole posiada powiatowy i wojewódzki certyfikat placówki promującej zdrowie. Nadal realizujemy rozległe treści dotyczące zdrowia.
 2. Szerzymy ideę integracji min. poprzez organizację imprezy dla społeczności nie tylko lokalnej - „Dzień Godności- integracja u Marysi Kownackiej”
 3. Nasi wychowankowie otrzymują nagrody i wyróżnienia we wszystkich oferowanych konkursach.
 4. W przedszkolu działa „Małe Towarzystwo Przyjaciół Ryk” zrzeszające chętne dzieci. Poznają one historię i zabytki Ryk, uczą się lubelskich tańców ludowych, prezentują je na wielu uroczystościach na terenie Ryk i naszej gminy.
 5. W przedszkolu działa grupa wsparcia dla rodziców dzieci niepełnosprawnych.
 6. Wydajemy dla rodziców gazetkę- ”Supełek”. Treści dotyczą działalności przedszkola, znaleźć tam można zabawy, krzyżówki i konkursy dla całej rodziny.
 7. Posiadamy komputer w każdej grupie wiekowej i u specjalistów, aktualizujemy stronę internetową przedszkola.

Podziękowania

Przedszkole działa dzięki dobrej woli i zrozumieniu wielu osób i instytucji. Corocznie otrzymujemy:

 • zabawki, meble, dywany, telewizory, magnetofony, DVD, komputery, pomoce dydaktyczne, książki, krzewy ozdobne, art spożywcze, choinki i pieniążki
 • zakupujemy po korzystnej cenie meble, dywany, prezenty dla dzieci itp
 • wiele prac wykonywanych jest w czynie społecznym przez rodziców i przyjaciół przedszkola – malowanie sprzętów na placu przedszkola, naprawa i konserwacja sieci komputerowej, naprawa zabawek i sprzętów w grupach
 • rodzice naszych dzieci wspierają nas na każdym polu , w tym – tańczą , recytują i występują nie tylko dla swoich dzieci a ku chwale przedszkola

Wszystkim przyjaciołom przedszkola składamy głęboki ukłon – dziękujemy bardzo Wam wszystkim za wielkie serce i wsparcie.

 
Wszelkie prawa zastrzeżone. Urząd Miejski w Rykach 1998 - 2017
[counter]